-A A +A

BİDB Çalışma Hayatı

You are here

A.  Personel Profili

BİDB, ODTÜ’deki bilişim olanaklarını dünyada önde gelen kurumlar seviyesine çıkarmayı bir hedef olarak benimserken, bu hedef doğrultusunda, eğitim profili yüksek, yenilikçi, üretken ve dinamik çalışan kadrosuyla yeni çalışmalara imza atmaktadır. Daire personeli; araştırma görevlisi, uzman, mühendis, memur, 657-4B’ye tabi sözleşmeli personel, proje personeli ve işçi kadrolarında istihdam edilmektedir.

B.  Çalışma Prensipleri

  • BİDB tarafından verilen servislerin sorunsuz olarak 7/24 kullanıcıların hizmetinde olması
  • BİDB personelinin gereken durumlarda esnek çalışma saatlerine uyum sağlıyor olması
  • BİDB personelinin bilişim dünyasındaki yenilikleri takip ediyor olması
  • BİDB personelinin takım çalışması içinde en verimli şekilde faaliyet gösteriyor olması

C.  İş Yerine Uyum Süreci

BİDB’ye yeni katılan çalışanların hızla kuruma entegre olmalarını sağlamak amacıyla İş Yerine Uyum Prosedürü uygulanmaktadır.  Bu prosedür kapsamında:
  • BİDB’nin genel tanıtımı,
  • ODTÜ’nün genel tanıtımı,
  • Çalışanlarla tanışma,
  • Fonksiyona yönelik grup tanıtımları yapılmaktadır.

D.  Çalışma Saatleri

Daire içi çalışma saatleri 08:30 – 12:30 ve 13:30 – 17:30 arasındadır. Haftalık toplam mesai 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre 40 saattir.
Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (10 yıl dahil) olanlar için 20 gün, hizmeti 10 yıldan fazla olanlar için 30 gündür.

E.  Kurslar ve Eğitimler

BİDB, personelinin mesleki bilgi birikimini artırmak için katılmak istediği eğitim/seminer/konferans gibi etkinlikleri destekleme eğilimindedir. Ayrıca kurum personeli için çeşitli toplu eğitimler de düzenlenmektedir.

F.  Ulaşım

ODTÜ personel servis araçları, 06:20 ve 07:30 saatlerinde semtlerden hareket ederek personel servisi yapmaktadırlar. Mesai bitiminde saat 17:40’ta aynı servisler kampustan semtlere hareket etmektedir. Detaylı bilgi için http://tim.metu.edu.tr.

G.  Yiyecek - İçecek

ODTÜ Kampüsünde çok çeşitli yemek yeme seçenekleri ve yerleri bulunmaktadır. Bu seçeneklerden en çok kullanılanları Kafeterya, Sosyal Bina ve Alışveriş Merkezi’dir.

H.  Sağlık

ODTÜ Sağlık ve Rehberlik Merkezi, personel ve  personelin bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocuklarına ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Detaylı bilgi için http://www.srm.metu.edu.tr/.

I.  Spor

ODTÜ’de personelin katılabileceği birçok branşta spor etkinlikleri ve çeşitli spor tesisleri bulunmaktadır. Akademik takvimin başlaması ile birlikte çeşitli branşlarda spor kursları ve turnuvaları düzenlenir. Detaylı bilgi için http://spormd.metu.edu.tr.