Anasayfa  |  ODTÜ  |  
 
 
Ağ Servisleri
E-posta Servisleri
Kullanıcı Destek
Web Servisleri
E-hizmetler
Lisanslı Yazılımlar
Güvenlik
Donanım Olanakları
BİDB Hakkında
 
Duyurular ve Etkinlikler
Politikalar & Kurallar
Yayınlar & Belgeler
Formlar


Yönetim Paneli
  >> Lisanslı Yazılımlar >>AutoDesk / Autocad Yazılımı
AutoDesk / Autocad Yazılımı

AUTODESK Yazılımları

Autodesk/autocad yazılımlarının yeni sürümleri öğrenciler ve öğretmenler için ücretsiz olarak internet üzerinden temin edilebilir hale getirilmiştir.

 

Autodesk 2011 Education Master Suite

AutoDesk firması tarafından geliştirilen mühendislik/mimarlık/tasarım/modelleme yazılımlarını içeren Autodesk 2011 Education Master Suite  paketi üniversitemizde lisanslı olarak kullanıma sunulmuştur. 

Autodesk Education Master Suite, birçok diğer yazılım gibi sadece ODTÜ yerleşkesi içinde ve ağ lisans sunucusundan lisans alarak çalışacaktır (Maksimum 125 eş-zamanlı kullanıcı için). Yazılım paketi AutoCad, Inventor, 3D Studio Max gibi sık kullanılan ve talep edilen yazılımlar da dahil olmak üzere aşağıdaki bileşenlerden oluşmaktadır.

AutoCAD
AutoCAD Architecture
AutoCAD Civil 3D
AutoCAD Electrical
AutoCAD Inventor Professional Suite
AutoCAD Map 3D
AutoCAD MEP
Autodesk 3ds Max Design
Autodesk Ecotect Analysis
Autodesk Navisworks Manage
Autodesk Revit Architecture
Autodesk Revit MEP
Autodesk Revit Structure
Autodesk Robot Structural Analysis Professional
Autodesk Showcase
Autodesk SketchBook Pro

Yazılım paketi 40 DVD'den oluştuğu için tamamı ftp.cc'den erişime açılamayacaktır. Sık kullanılan AutoCAD ve 3DS Max Design ftp.cc'ye eklenecektir. Diğer bileşenler için lütfen swadminmetu.edu.tr ile iletişim kurunuz.

Kurulum:

İlgili yazılım bileşeni ftp.cc'den indirdikten ya da BİDB lisanslı yazılım servisinden sağlandıktan sonra aşağıdaki Autodesk Inventor Professional 2009 kurulum basamaklarına benzer şekilde işlem yapılmalı ve lisans sunucusu olarak 

autodesk.cc.metu.edu.tr

girilmelidir. Bu işlemlerle ilgili 4, 5 ve 6. basamaklardaki talimatları uygularken sadece lisans sunucusu olarak yukardaki autodesk.cc.metu.edu.tr bilgisi farklı girilecektir.

Önemli not: Bunları gerçekleştirmek için lütfen kurulum sırasında "Configure"menüsüne giriniz.

Yazılımların önemli kısmı https://ftp.cc.metu.edu.tr/PackagePrograms/Autodesk/AutoDesk2011/ konumunda, serial da aynı konumdaki serial_ftpcc.txt dosyasındadır.

Autodesk Inventor 2009

Autodesk Inventor, 3 boyutlu, parametrik, katı modelleme yazılımıdır. AutoCAD, 2D - 3D tasarım ve taslaklar hazırlamak üzere geliştirilmiş bir çizim programıdır. Genellikle mimarlar, mühendisler ve tasarımcılar tarafından tercih edilmektedir.

Autodesk Inventor 2009 Professional yazılım paketi AutoCAD Mechanical 2009'u içermektedir.

Autodesk 2011 ve Inventor Professional 2009 Kurulumu:

Autodesk 2011 veya Inventor 2009'u kurmak için BİDB kütüphanesinden yazılım DVD'leri ödünç alınabilir. Yazılım DVD'leri (ISO formatında ya da 4 DVD tek kurulum dizini içinde) aşağıdaki adreslerden de indirilebilir.

https://ftp.cc.metu.edu.tr/PackagePrograms/Autodesk/Autodesk_Inventor_2009/.

https://ftp.cc.metu.edu.tr/PackagePrograms/Autodesk/AutoDesk2011

Klasörleri ve iso dosyasını indirmekle ilgili bilgi için: ftp.cc'den Yazılım İndirme

Yapılan lisans anlaşmaları gereğince bu site sadece ODTÜ personelinin erişimine açıktır.

İndirilecek .iso dosyasından kurulum yapmak için: CD/DVD Kalıplarından (ISO) Kurulum

1- DVD kurulum arayüzünü otomatik olarak açar ya da DVD1 içindeki setup.exe çalıştırılarak aynı arayüz açılır.

2- "Install products" tıklanır ve gerekli yazılım bileşenleri seçilir.

3- Autodesk_Inventor_2009 veya AutoDesk2011 dizinindeki serial.txt  dosyasındaki seri numarası gerekli yerlerle yazılır ve devam edilir.

4- Kurulumun devamında, seçilmiş her ana yazılım bileşenin (Autodesk Inventor 2009 gibi); sağındaki "Configure" düğmesini tıklayarak kurulum konfigürasyon penceresi açılır.

5- Bu pencerede, "Network License", "Single License Server" seçilir ve lisans sunucusu adı olarak ccntserver.cc.metu.edu.tr girilir (Autodesk 2011 yazılımları için autodesk.cc.metu.edu.tr). Daha fazla özelleştirme yapmak için "next" tıklanır. Bu işlemler bitince pencerenin altındaki "Configuration Complete" düğmesi tıklanır. Bu aşamada alınan lisans sunucusuna erişim ile ilgili hata mesajları kuruluma devam etmeye izin veriliyorsa göz ardı edilebilir.

6- Seçilmiş diğer bir ana yazılım bileşeni (AutoCAD Mechanical 2009 gibi) varsa 5. adım tekrarlanır.

7- Kurulum ayarları bittikten sonra kurulum arayüzünde, alttaki "Install" düğmesi tıklanarak kurulumun bitmesi beklenir. Bu sırada Setup sizden seçtiğiniz yazılım bileşenlerine bağlı olarak diğer DVD'leri isteyebilir.

Autocad 2005 Kurulumu:

Autocad 2005 yazılımının kurulabilmesi için BİDB kütüphanesinden "Autocad Mechanical 2005" yazılımının yer aldığı DVD ya da CD'ler alınmalıdır. DVD alındıysa direk olarak kuruluma geçilebilir, CD'lerden kurulum yapmak içinse her iki CD'nin içeriği harddiskte bir dizine kopyalanmalıdır. Ayrıca DVD içerigi olan AutoCAD_Mechanical_2005 dizini https://ftp.cc.metu.edu.tr/PackagePrograms/Autodesk/AutoCAD_Mechanical_2005/ adresinden indirilebilir.

Klasörleri güvenli ftp istemcisi (Filezilla) ile indirmek için: Ftp.cc'ye (Lisanslı Yazılım Ftp Servisine) Güvenli Erişim (ftpes)

Yazılımın kurulabilmesi icin ana dizindeki "Metucc" ikonuna tıklamak yeterlidir. Sorun yaşandığında AdminImage alt dizini içindeki install.bat da tıklanarak kurulum başlatılabilir.

Yazılım kurulduğunda hem Autocad 2005 hem de Autocad Mechanical 2005 kurulmaktadır. Çalıştırılmak istenen yazılım Start menüsünden seçilerek çalıştırılmalıdır.

 

Autocad ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular:

S: Yazılımı ODTÜ dışından kullanmak istiyorum, bunun için ne yapmak gerekmektedir?
C: Yazılımların alımları sırasında yapılan lisans anlaşmaları gereğince, söz konusu yazılımlar ODTÜ içinde akademik amaçlı kullanım için kullanıma sunulmuştur. Yazılımların ODTÜ dışında kullanılması söz konusu değildir.

S: Autodesk 2011 yazılımını talimatlarda belirtilen network lisans sunucusunu girmeden kurdum ve şimdi program ürün etkinleştirme penceresinde takılı kalıp açılmıyor, ne yapılmalı?

C: 1- Windows'ta (Çalıştıra (Run) "regedit" yazılarak sistem kayıt defteri (Registry Editor) açılmalı; HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Autodesk\AutoCAD\R18.1\ACAD-9001:409\AdLM registry anahtarında Type Dword değeri 1 yapılmalıdır

2- ftp.cc.'deki licpath.lic dosyası indirilip kurulumun yapıldığı C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD 2011  (varsayılan) dizinine kopyalanmalı ve pc yeniden başlatılmalıdır. 

Not: Hatalı kurulan AutoCAD değil de 3DS MAX ya da benzeri başka bir Autodesk yazılımı ise ilgili registry konumundaki AdLM anahtarında yukarıda belirtilen değişiklik yapılmalı ve licpath.lic dosyası yazılımın klasörüne kopyalanmalıdır:

Örneğin: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Autodesk\3dsMaxDesign\13.0\MAX-1:409\ADLM konumundaki Type değerini 1 yapmak ve licpath.lic dosyasını D:\Program Files\Autodesk\3dsMaxD dizinine kopyalamak gibi.

S: Borrow license mümkün müdür?

C: Sunucu tarafında izin verildiği takdirde Help - About AutoCAD -> About -> Product Information butonlarını tıkladıktan sonra "Product License Information" penceresinde "Borrow License" programı aracılığı ile ( "C:\Program Files\Common Files\Autodesk Shared\AdLM\R1"  konumundaki lsu.exe) ile yapılabilir.

 

İlgili olduğunu düşündüğünüz soruları swadminmetu.edu.tr adresine iletebilirsiniz.