-A A +A

MATLAB Yazılımlarına Merkezi Lisans Sunucusu Üzerinden Erişimin Sonlandırılması

You are here

6 Kasım 2020 tarihinde MATLAB yazılımları Akademik Kampüs Lisansının 31 Ekim 2020 tarihinden itibaren bir yıl süreliğine temin edildiği ve önceki lisans anlaşması kapsamında sunulmuş olan kısıtlı sayıdaki toolbox ve limitli eşzamanlı kullanıcı lisanslarının 15 Kasım 2020 tarihinden itibaren kullanılamayacağı belirtilmişti.

MATLAB yazılımlarının merkezi lisans sunucusu üzerinden sağlanan eski lisanslarına bu tarihten itibaren erişilememekte ve bu sunucuya erişilmesine artık ihtiyaç bulunmamaktadır. Bu nedenle MATLAB yazılımlarının merkezi lisans sunucusu üzerinden lisans alma hizmeti de 15.01.2021 tarihinde sonlanmıştır. Öğretim elemanlarımızın ve öğrencilerimizin MATLAB yazılımlarını kullanırken herhangi bir sorun yaşamamaları için merkezi lisans sunucusu yerine oluşturdukları Mathworks hesabı üzerinden lisanslara erişim sağlamaları gerekmektedir.

Daha önce merkezi lisans sunucusu üzerinden lisanslara erişim sağlayan kullanıcılarımızın https://faq.cc.metu.edu.tr/tr/matlab#matlabTAH adresinde tarif edildiği şekilde lisanslara Mathworks hesabı üzerinden erişmek için ilgili gerekli bağlantı değişikliklerini yapmaları gerekmektedir. Bu sayede MATLAB yazılımlarının çalışması için kampüs ağına bağlı kalma zorunluluğu ortadan kalkmış olup tüm kullanıcılarımız uzaktan ve VPN erişimi gerekmeden MATLAB yazılımlarını çalıştırabilmektedirler.

Konuyla ilgili olası sorular https://bilisimdestek.metu.edu.tr/ adresinden ulaşılan Bilişim Destek Sistemi ile iletilebilir.