-A A +A

ng2k - meturoam - eduroam

You are here

Sayın Kullanıcılarımız,

Üniversiteler arasında ilk kablosuz ağ yayını 2000’li yılların başında ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından kurulmuştur. "ng2k" ismiyle o zamandan beri yayın yapan ağ, MAC adresi tabanlı yetkilendirme sistemine sahiptir. "ng2k" yayınında ağ trafiği havada uçtan uca şifreli şekilde gitmemektedir. Daire Başkanlığımızın sahip olduğu ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasyonu kapsamında bu ağın güvenli iletim moduna çekilmesi zorunluluğu olmuştur. Bu sebeple "ng2k" yayını bir süre sonra kapatılacak olup, bu yayına bağlanmak için yeni MAC adresi kaydı alınamamaktadır. Yeni kayıt yapacak kullanıcılarımızın güvenli iletim standartlarına sahip yayınlardan birine geçmesi gerekmektedir.

Üniversitemizde "ng2k" yayını yerine güvenli iletim standartlarına uygun "eduroam" yayını ile yeni oluşturulan “meturoam” yayını hizmettedir. Her iki kablosuz ağ yayını da aynı cihazlar tarafından yayınlanmakta, hız ve kapasite olarak fark bulunmamaktadır. Bunun ile birlikte "eduroam" yayını dünya çapında bir standart olup, bu yayına bağlanabilen kullanıcılarımız Türkiye’de 105 Üniversite'de (http://eduroam.org.tr/participants.php) herhangi bir ayar değişikliği yapmadan gittikleri kurumda kablosuz ağ yayınına bağlanabilmektedir. Aynı şekilde dünyada da üniversiteler, araştırma merkezleri, akademik birimler, okullar kapsamında 70’den fazla ülkede 6.000’den fazla noktada (https://monitor.eduroam.org/map_service_loc.php) "eduroam" yayını yapılmakta, kullanıcılarımız bu ülkelerde "eduroam" isimli yayına bağlandıklarında başka bir ayar yapmaya gerek kalmadan gittikleri kurumda kablosuz ağ hizmetlerinden yararlanabilmektedir. "eduroam" yayınına bağlanmak için gerekli yardım dokümanları http://faq.cc.metu.edu.tr/tr/groups/eduroam adresindedir. 

"meturoam" yayını ise ODTÜ kapsamında bir yayın olup, kişilerin kendi oluşturdukları şifre ve merkezi sistemde kullandıkları kullanıcı kodu ile giriş sağlamaktadır. Bu yayını ODTÜ kullanıcıları da kullanabilmekle birlikte, bu yayında yakın zamanda gelecek SMS entegrasyonu ile misafir kullanıcıların kablosuz ağ hizmetlerinden yararlanması hedeflenmektedir. "meturoam" yayınına bağlanmak için gerekli yardım dokümanları https://faq.cc.metu.edu.tr/tr/sss/meturoam adresindedir. İsteyen kullanıcılarımız yukarıdaki adreste tarif edilen yöntemle şifre oluşturup gerekli ayarları cihazlarına girerek "meturoam" yayınından yararlanmaya başlayabilir.

Ek olarak, ağ kayıt işlemleri için kullanılan netregister.metu.edu.tr sayfasına bağlanabilmek ve misafir kullanıcılarımızı bilgilendirmek için "metuconnect" kablosuz ağ yayını oluşturulmuştur. Kullanıcılarımız "metuconnect" yayınına herhangi bir kullanıcı kodu veya şifre girmeden bağlanabilmekte, sonra https://netregister.metu.edu.tr sayfasına yönlendirilmektedir. Buradan "meturoam" için gerekli kayıt prosedürü tamamlanabilir.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı