-A A +A

ng2k - meturoam - eduroam

You are here

Sayın Kullanıcılarımız,

Üniversiteler arasında ilk kablosuz ağ yayını 2000’li yılların başında ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından hizmete sunulmuştur. "ng2k" ismiyle o zamandan beri yayın yapan ağ, MAC adresi tabanlı yetkilendirme sistemine sahiptir. "ng2k" yayınında ağ trafiği havada uçtan uca şifreli şekilde gitmemektedir. Daire Başkanlığımızın sahip olduğu ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasyonu kapsamında kablosuz ağ yayını hizmetlerini güvenli iletim standartlarına uygun hale getirme zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bu sebeple güvenli iletim standartlarına sahip olmayan "ng2k" yayını bir süre sonra kapatılacak olup, bu yayına bağlanmak için yeni MAC adresi kayıt işlemlerini durdurulmuştur. Üniversitemiz kablosuz ağ hizmetlerinden yararlanmak isteyen kullanıcılarımızın güvenli iletim standartlarına uygun yayınlardan birine geçmesi gerekmektedir.

Üniversitemizde güvenli iletim standartlarına uygun "eduroam" yayını ile "ng2k" yayını yerine yeni oluşturulan “meturoam” yayını hizmettedir. Her iki kablosuz ağ yayını da aynı cihazlar tarafından yayınlanmakta, hız ve kapasite olarak aralarında fark bulunmamaktadır. Bununla birlikte "eduroam" dünya çapında bir yayın olup; Türkiye’de 105 Üniversite'de (http://eduroam.org.tr/participants.php), dünyada da 70'ten fazla ülkede ve 6.000’in üzerinde noktada (üniversiteler, araştırma merkezleri, akademik birimler ve okullar; https://monitor.eduroam.org/map_service_loc.php ) “eduroam”a üye kurumlar hem kendi kullanıcılarına hem de üye diğer kurumların kullanıcılarına kablosuz ağ hizmeti sunmaktadır.

Üniversitemizde "eduroam" yayınına bağlanabilen kullanıcılarımız bu yayına "eduroam"’a üye kurumlarda başka bir ayar yapmaya gerek kalmadan bağlanarak kablosuz ağ hizmetlerinden faydalanabilirler. "eduroam" yayınına bağlanmak için gerekli yardım dokümanları http://faq.cc.metu.edu.tr/tr/groups/eduroam adresindedir.

"meturoam" yayını ise Üniversitemiz yerleşkesinde hizmete sunulan bir yayındır. Kullanıcılarımız merkezi sistemimizde kullandıkları kullanıcı kodu ve kendi oluşturacakları şifre ile giriş sağlayarak yayını kullanabilmektedirler. Şu anda sadece ODTÜ merkezi sisteminde kayıtlı kullanıcıların bağlanabildiği bu yayını geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Yakın zamanda gerçekleştirilecek SMS entegrasyonuyla misafir kullanıcıların da kablosuz ağ hizmetlerinden faydalanmaları sağlanacaktır.

"meturoam" yayınına bağlanmak için gerekli yardım dokümanları https://faq.cc.metu.edu.tr/tr/sss/meturoam adresindedir. İsteyen kullanıcılarımız yukarıdaki adreste tarif edilen yöntemle şifre oluşturup cihazlarında gerekli ayarları yaparak "meturoam" yayınından yararlanmaya başlayabilirler.

Ek olarak, ağ kayıt işlemleri için kullanılan netregister.metu.edu.tr sayfasına bağlanabilmek ve misafir kullanıcılarımızı bilgilendirmek için "metuconnect" kablosuz ağ yayını oluşturulmuştur. "metuconnect" yayınına herhangi bir kullanıcı kodu veya şifre girmeden bağlanabilen kullanıcılarımız, sonrasında https://netregister.metu.edu.tr sayfasına yönlendirilmektedir. Buradan "meturoam" için gerekli kayıt prosedürü tamamlanabilir.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı